Zwierzęta domowe akwarium pies kot gryzonie / DomZOO.pl

Papugi gadającePapugi gadające

Każdy z nas marzył aby mieć w domu gadającą papugę. Wszyscy którzy oglądali słynną Pipi męczyli rodziców aby takiego ptaka mieć. Myślę, że nie tylko dzieci o tym marzą. Jednak nie każdy wie, że niestety nie każda papuga ma do tego predyspozycje i możliwości. Najlepiej i najłatwiej uczy się papuga żako (choć nie każda), a najgorzej podatna na naukę mówienia jest papużka falista. Choć bywa różnie, czasem bywa, że papużka falista będzie powtarzała więcej słów niż papuga żako.

Większe papugi łatwiej nauczyć

Naukowo stwierdzono, że łatwiej nauczyć mówić większe papugi, ale i na to potrzeba dużo czasu i cierpliwości naszej i papugi, aby ją w ogóle zachęcić do współpracy. Chętne do nauki  są amazonki, zwłaszcza te niebieskoczelne, później aleksandretty a na końcu kakadu. Większość z nich uczy się do kilku słów, czasem kilkudziesięciu a niektóre zaledwie potrafią wygwizdać jakąś melodię. Ale są też papugi genialne, które uczą się powtarzać aż do 100 słów.

Łatwiej z młodymi papugami

Najlepsze warunki do nauki maja ptaki młode, socjalizowane nie bojące się ludzi. Właściwie  niektórzy twierdza, że ptaka można nauczyć mówić tylko gdy wyjmie się go z gniazda jeszcze przed upierzeniem. Ja uważam, że jest to bardzo drastyczne posunięcie, ze względu na to że wiele z nich nie przeżyje tylko przez brak wiedzy na temat opieki nad takim nieupierzonym pisklakiem.

Jak karmić nieupierzoną papugę?

Małą papugę trzeba  na początku karmić specjalną papką z mielonego prosa lub płatków owsianych, sok marchwi i utarte ugotowane jajo na twardo. Podaje się ją pipetą. Trzeba tego ptaszka często brać na ręce, koniecznie też  trzeba go odizolować od innych ptaków. Nie może ich wcale słyszeć. Gdy papuga zacznie się oswajać  zacznie się interesować głosem swojego opiekuna.

Jak rozpocząć naukę mówienia?

Na początku trzeba powtarzać krótkie słowa bardzo dźwięczne. Później trzeba wzbogacać słownictwo. Na końcu wprowadza się krótkie zdania, nawet obrazując niektóre np. otwieranie drzwi. Ptak zaczyna kojarzyć słowa z czynnościami. Taka nauka  może trwać nawet osiem miesięcy.

Papuga rozumie co mówi?

Papuga zaliczana jest do istot inteligentnych więc ją też możemy nauczyć odruchów warunkowych tak jak np. pies gdy chce pić przynosi miskę, zaś papugę można nauczyć słów np. papuga chce pić, kojarzy że wtedy człowiek odpowiednio  reaguje.

Inne ptaki które można nauczyć mówić

Warto wiedzieć,że nie tylko papugi można nauczyć mówić także inne ptaki wykazują takie talenty. Szpaka także można tego nauczyć, jeżeli często przebywa obok ludzkich domostw to siedząc na gałęzi obok kurnika zacznie gdakać jak kura. Umie tez naśladować skrzypienie i klekotanie.

Innym ptakiem gadającym jest gwarek, który też pochodzi z rodziny szpaków. Kruki, sójki, sroki, kawki też są ptakami które łatwiej uczą się ludzkiej mowy. Gawronom jest trudniej za to są mistrzami w gwizdaniu melodyjek. Jednak te ptaki, które nie są papugami często powtarzają słowa nie rozumieją ich i nie potrafią skojarzyć ich z czynnościami.