Zwierzęta domowe akwarium pies kot gryzonie / DomZOO.pl

Woliery dla papug

Istnieją dwa rodzaje wolier dla papug, pokojowe i wybudowane takie na świeżym powietrzu. Domowe  woliery są robione raczej na stałe w określonym miejscu, bez możliwości przenoszenia.

Z czego zrobić wolierę?

Należy zrobić metalowy stelaż, na który naciągamy  metalową siatkę. Siatka ta powinna być dobraną do wielkości ptaków, biorąc pod uwagę wielkość oczek w siatce. W wolierze tej powinny znajdować się drzwi, aby można tam spokojnie wchodzić i sprzątać.

Co woliery dla papug powinny posiadać wewnątrz?

Do ściany przymocuj gałęzie, aby papugi dobrze się czuły. Zazwyczaj trzy lub dwie ściany są zabudowane i wymalowane specjalną zmywalną farbą. Podłoga w wolierze domowej musi być wodoodporna. Można wylać  posadzkę betonową lub wyłożyć linoleum.

Podłogę wysypujemy piaskiem, który trzeba wymieniać. Do woliery możemy włożyć kwiaty zarówno w doniczkach jak i ususzone, trzeba je specjalnie dobrać do gatunku papug. Cześć z nich może służyć ptakom za pokarm, za budulec do gniazdka, albo zostaną po prostu zniszczone.

Karmidełka i poidełka powinny być ustawione  z dala od gałęzi aby ptak siedząc na niej nie zanieczyszczał pojemników. Basenik dla ptaków także powinien być stosowny do odpowiednich ptaków, gdyż zbyt głęboki mógłby spowodować utopienie się ptaka.

Należy bardzo dokładnie wybrać mieszkańców swojej woliery, zwracając uwagę na to aby nie było ich zbyt dużo. Ptaki to zwierzęta które bardzo często stają się agresywne gdy mają okres lęgowy.

Woliera dla ptaków na zewnątrz budynku

Drugi rodzaj wolier, te budowane na zewnątrz w zasadzie nie różnią się od tych domowych.

Należy jednak zwrócić uwagę na ptaki, które mogą u nas zimować a które nie. Także z tego powodu na dobór roślin w wolierze zewnętrznej. Nie trzeba też inwestować w wodoodporną podłogę woliery, choć nie ukrywam, ze łatwiej ją wtedy sprzątnąć.

Kształt woliery dla ptaków

Woliera na zewnątrz powinna mieć wydłużony kształt, dwie trzecie woliery powinno być zadaszone a budki osłonięte od deszczu i wiatru. Na podłodze można posiać trawę, krzewy i posadzić drzewka. Basenik należy wybetonować na kształt  małego oczka wodnego z płytszymi i głębszymi miejscami do picia. Drzwi trzeba zamontować gdzieś z boku, najlepiej z przedsionkiem, aby w razie ucieczki łatwo złapać uciekiniera.

Ptaki w wolierach zewnętrznych są narażone na ataki drapieżników kun, lisów, łasic, szczurów dlatego trzeba zabezpieczyć ją odpowiednią siatką i najlepiej zbudować wolierę na podmurówce. Podmurówka ta może być z betonu ok. 80 cm lub z cegieł poukładanych obok siebie.