Zwierzęta domowe akwarium pies kot gryzonie / DomZOO.pl

Klatka dla papugi

Dla początkujących hodowców papug najlepsza będzie klatka kupiona w sklepie zoologicznym. Taka z plastykowym dnem z wysuwaną  szufladką i metalowymi szczebelkami. Trzeba ją tylko odpowiednio dobrać do wielkości ptaka, którego chcemy w niej hodować.

Co powinno znajdować się w klatce dla papugi?

Klatka dla papugi na jednej ze ścian powinna posiadać basenik dla papug, najlepiej blisko drzwiczek  aby wymiana w nim wody nie była kłopotliwa. Po drugiej stronie powiesić trzeba gniazdko lub budkę lęgową. Automatyczne poidełko i karmidełko jest zazwyczaj w wyposażeniu klatki.

Klatka dla większej papugi

Dla większych ptaków warto użyć jednak misek najlepiej metalowych wtedy nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Klatka powinna być ustawiona w słonecznym miejscu, gdyż ptaki bardzo lubią wygrzewać się w promieniach słońca. Powinno padać ono z bocznej strony klatki, aby ptak sam mógł wybrać co jest dla niego najlepsze, szczególnie w upalne dni.

Klatka skrzynkowa przyjazna dla ptaków

Inny rodzaj klatki, według  wielu hodowców uważany za bardziej przyjazny ptakom to klatka skrzynkowa. Jest dlatego uważana za bardziej przyjazną, że ptaki są w niej spokojniejsze. Jest to klatka zabudowana z trzech stron, najlepiej sklejką. Można je powieszać jedna obok drugiej lub stawiać bezpośrednio na sobie. W ten sposób ptaki nie widza się ze sobą.

Co można włożyć do większych klatek dla papugi?

Do większych klatek można też włożyć rośliny odpowiednie dla każdego gatunku. Przykładowo dla ptaków gniazdujących w zaroślach można włożyć snopek trzciny. Dla małych ptaków rozłożyste gałęzie, których nie zniszczą. Można też dopasować rośliny doniczkowe. Dzięki regularnym podlewaniu zapewniamy ptakom odpowiednią wilgotność powietrza.

Żerdki w klatce

Jednymi z ważniejszych przedmiotów w klatce są żerdki na które ptaszki siadają. Muszą być one dopasowane wielkością do łapek papugi. Nie mogą być ani za duże ani za małe, ponieważ wtedy mogą uszkadzać sobie nogi pazurami. Żerdki służą też do ostrzenia dzioba , dlatego tak ważne jest to by były one drewniane a nie plastikowe. Powinny być przynajmniej raz w tygodniu myte, aby usuwać z nich zarazki i brud pozostawiony przez ptaki.