Zwierzęta domowe akwarium pies kot gryzonie / DomZOO.pl

Papużki Faliste

Wygląd Papużki Falistej

Wygląd papużki falistej jest bardzo charakterystyczny, jeżeli ktoś raz ją zobaczy to bez trudu rozpozna ją ponownie. Jest to dość mały ptak, o głowie niezbyt wyraźnie oddzielonej od tułowia. Dziób jest niewielki, raczej krótki. Górna szczęka jest haczykowato zakończona i nachodzi na dolną. Woskówka jest to jeden z elementów, które umożliwiają rozróżnienie płci u tych ptaków, u samiczek jest cienisto brązowa u samców zaś niebieska.

Skąd pochodzi Papużka Falista?

Australia to prawdziwa ojczyzna papużek falistych, występują tam głównie w południowo – wschodnich i południowo – zachodnich częściach kontynentu. Żyją tam na zielonych równinach wielkie stada, liczące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Są to ptaki wędrowne, szukające coraz to nowych żerowisk. W środku dnia gdy robi się bardzo gorąco ptaki ukrywają się w koronach drzew, zaś rankiem i wieczorem  latają w pobliżu zbiorników wodnych, szukając nasion traw, które są ich podstawą pożywienia. Tylko podczas pory lęgowej na dłużej zatrzymują się w jednym miejscu do czasu odchowania młodych.

Papugi faliste są monogamiczne, ale to samice zajmują się opieką nad młodymi. Do składania jaj wykorzystują dziuple, same nie budują gniazd. Po odchowaniu młodych, gdy pokarm w okolicy się kończy, wszystkie ptaki stare i młode, przenoszą się w inne tereny. Przenoszenie się z miejsca na miejsce nie sprawia papużkom  najmniejszego problemu, gdyż w przeciwieństwie do innych papug świetnie latają. Ich lot jest pewny i szybki podobny do lotu jaskółek.

Papużka Falista w Europie

W Europie pierwszą papużkę falistą pokazano wypchaną w 1831r w Muzeum w Londynie. Zaś żywą przywieziono do Anglii dopiero 9 lat później. Kolejne statki przypływające do Anglii  przywoziły coraz większe partie ptaków, aż stały się tak popularne, że zaczęto je sprzedawać na bazarach w Londynie. Po raz pierwszy w 1850 roku pokazano stadko papużek w ogrodzie zoologicznym w Antwerpii, który stanowił centrum europejskiego handlu ptakami. I to stąd papużki faliste trafiły do Berlina i St. Petersburga. Zaczęła rosnąc popularność tych ptaków i zaczęto je masowo odławiać z naturalnego środowiska, po czym eksportować do Europy. Robiono to tak ekspansywnie, że zabroniono w końcu wywozu papużek z Australii.

Łagodny klimat Francji a szczególnie Tuluzy sprawił, że zaczęły się one tam same rozmnażać w niewoli. Zaczęto tworzyć barwne mutacje, gdyż w naturalnym środowisku występują tylko papużki o barwie żółto – zielonej. W latach siedemdziesiątych otrzymano barwę lutino – intensywnie żółtą, bez jakichkolwiek śladów zieleni. Ptaki te mają czerwone oczy a woskówkę samce maja czerwona a nie niebieska. Później wyhodowano odmiany ciemnozieloną, błękitną, kobaltową, szarą i biało-niebieską. Wyhodowano tez odmiany z innym układem piór na głowie. Wśród nich na uwagę zasługuje odmiana z tzw. koroną (czubek tworzący pełny okrąg), półkoroną (gdy pióra tworzą coś w rodzaju grzywki nad oczami) i dziobem (pióra ułożone w czubek nad dziobem)

Jak kupić zdrową papugę

Nie ważne czy chcesz mieć hodowlę papug falistych czy trzymać je tylko dla przyjemności, zakupione ptaki muszą być zdrowe. Dlatego najbezpieczniej będzie je kupić w sklepie zoologicznym wybierając je z większego stadka, gdzie możesz porównać zachowanie wszystkich  ptaków. Ważne jest to aby wybrana przez Ciebie papuga nie siedziała w koncie smutna i osowiała. Także upierzenie musi mieć kompletne i lśniące. Jeżeli nie ma takiego to może to oznaczać braki witaminowe lub po prostu depresję u ptaków. Zdarza się jednak że nowo zakupione papużki w nowym miejscu są wystraszone i niezbyt ruchliwe ale jest to spowodowane strachem. Po kilku dniach gdy się oswoją  z otoczeniem z pewnością szybko im to minie .